Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Efrin için uluslararası kampanya

Efrin için uluslararası kampanya

354924Image1Dünyaca tanınmış aydın, yazar, akademisyen ve insan hakları savunucuları Efrin için uluslararası kampanya başlattı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 20 Ocak’ta Rojava’nın Efrin kentine “Zeytin Dalı Harekatı” adı altında başlattığı operasyona karşı uluslararası bir kampanya başlatıldı.

“Afrin’in yeni bir Kobani olmasına izin vermeyin: Akademisyen ve aktivistlerden acil açıklama” başlıklı bildirinin tam metni şöyle:

“Aşağıda imzası bulunan akademisyenler ve insan hakları savunucuları olarak bizler, Rusya, İran ve ABD’nin Suriye’nin sınır egemenliğinin Türkiye tarafından ihlal edilmemesini garanti altına almasında ve Afrin halkının barış içinde yaşamasına izin verilmesinde ısrarcıyız.Nüfusunun büyük çoğunluğu Kürt olan Afrin, Suriye’nin en istikrarlı ve güvenli bölgelerinden biri. Afrin son derece az bir uluslararası yardımla, son beş yılda o kadar çok Suriyeli mülteciyi kabul etti ki, nüfusu iki kat artarak 400 bine çıktı. Afrin şu an düşmanlar tarafından çevrilmiş halde: Türkiye destekli cihatçı gruplar, El Kaide ve Türkiye. Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD ordusunun Kürt ortaklarına saldırı tehdidinde bulundu. YPG’nin uzun süredir IŞİD’den kurtardığı kasabaların her birinde yerel demokratik konseyler kurmasına ve Türkiye’de bir çıkarı olmadığını, sadece Afrin’in de içinde bulunduğu, ‘Rojava’ adıyla bilinen Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’unda yaşayan Suriyeli Kürtler ve diğer etnisitelerden insanlar için bir savunma gücü olarak çalışmak istediğini tekrar tekrar beyan etmesine rağmen, Türkiye onu ‘terörist’ olmakla suçluyor. Türkiye Afrin sınırına devasa bir askeri güç yığdı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan sadece Kürtlerden öc almak için barışçıl bir bölgeyi yok edecek, binlerce sivil ve mülteciyi riske atacak şekilde Kürtlerin kontrolündeki bu kantona topyekûn güçle saldırmaya and içiyor. Afrin’in barışçıl vatandaşlarına karşı bu tür bir saldırı, barışçıl ve demokratik yollardan yönetilen bir bölgeye ve halka karşı açık bir saldırganlık eylemi olacaktır. Türkiye böyle bir saldırıyı Rusya, İran ve Suriye’nin onayının ve ABD’nin bunu durdurma yönünde eylemsizliğinin yokluğunda gerçekleştiremez. Kürt halkı, dünyayı IŞİD’den kurtarmak için YPG ve kadın gücü YPJ’ye katılan binlerce genç erkek ve kadının kaybına göğüs gerdi. ABD ve uluslararası toplumun şimdi, Kürt halkının arkasında durmak gibi bir yükümlülüğü var.Amerikalı yetkilileri ve uluslararası toplumu, Afrin’in istikrarını ve güvenliğini garanti altına almaya, Suriye içinde ve Suriye sınırı boyunca Türkiye’nin daha fazla saldırganlık göstermesini engellemeye çağırıyoruz.”

İMZACILAR:

Noam Chomsky (MIT)

Michael Walzer (Princeton Üniversitesi)

Charlotte Bunch (Rutgers Üniversitesi)

Todd Gitlin (Columbia Üniversitesi)

David Graeber (Londra Ekonomi Okulu)

Nadje Al-Ali (SOAS Üniversitesi)

David Harvey (CUNY Gradutate Center)

Michael Hardt (Duke Üniversitesi)

Marina Sitrin (SUNY Binghamton)

Bİll Fletcher (Eski TransAfrika Forum Başkanı)

David L. Phillps (Columbia Üniversitesi)

Joey Lawrance (Fotoğraf sanatçısı,yönetmen)

Debbie Bookchin (Gazeteci ve yazar)

Kaynak:Rüdaw