Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

"Bizi Şarkılarımız ve Danslarımız Barıştıracak!"

Sezen Aksu, Kardeş Türküler, Derviş Zaim, Alabora, Ergün, Aydın, Züleyha, Gürsoy, Sezer, Cengiz, Karabey, Kural, Erdoğan ve Bingöl Aynur'a yapılan saldırıyı kınadı, "Barışalım, yeter" yürüyüşünü duyurdu.Sanatçı, aydın ve insan hakları savunucuları, Aynur Doğan'ı  cuma günkü (15 Temmuz) konserde Kürtçe şarkı söylerken izleyicilerin yuhalaması ve sahneye pet şişe atmasını kınayan bir açıklama yaptı.

 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) düzenlediği 18. İstanbul Caz Festivali kapsamında Aynur, Buika, La Shica ve Sandra Carrasco'nun yer aldığı "Suyun Kadınları" konserinde, Aynur bir kısım seyircinin yuhalamaları sonucu konserini yarıda kesmişti.

Cezayir Toplantı Salonu'nda yapılan basın açıklamasını aralarında Sezen Aksu, Mor ve Ötesi, Gülten Kaya,, Kardeş Türküler, Derviş Zaim, Derya Alabora, Halil Ergün, İclal Aydın,Jülide Kural, Mehmet Ali Alabora, Yılmaz Erdoğan, Yavuz Bingöl, Cem Mansur, Esmeray,Banu Güven, Nilüfer Akbal, Serra Yılmaz, Sema, Pelin Batu, Tülin Özen gibi birçok kişi imzaladı.

"Yanıbaşındakiyle halay çekemeyen nesiller..."

Açıklamayı okuyan sanatçı Yasemin Göksu, Aynur'un  sanatına, müziğine ve kimliğine yapılan hakaret üzerine sahneden indiğini , ancak sahneye yeniden dönerek hem diline ve kimliğine, hem de bu topraklarda yeşerecek barışa sahip çıktığını söyledi.

"Yıllardır barış umutlarını güçlendirmeye çalıştığımız her solukta, yeni ölümlerle savaşın içine çekildik. Yanı başındaki insanın şarkısına tahammül edemeyen, onun şarkısıyla halay çekemeyen nesillerin büyüdüğü bu ülkede ölümün tahammülsüzlük, tahammülsüzlüğün ise yeni ölümler getirdiği bir girdaba çekiliyoruz. Son 30 yılımız bu gel gitlerle geçti; ama barış çabalarının sesi, umudun gücü hiç kesilmedi."

"Bizi birleştirecek olan şarkılarımız, danslarımız"

Aynur'a yapılan tahammülsüzlüğü ve ölümleri kışkırtan anlayışı kınadıklarını söyleyen Göksu, herkesi  Kürt halkının demokratik taleplerini dikkate alarak barışı sağlamaya çağırdı.

"Bunca acının ardından bizi barıştıracak olan şarkılarımız ve danslarımızdır. Birlikte şarkılarımızı her dilde söyleyelim. Birlikte dans edelim..."

Açıklamanın Kürtçesini de oyuncu Rugeş Kırıcı okudu.

Sennur Sezer (şair): Bir ulusu, dili, şarkıyı mahkum etmenin sonu yoktur. Bunun adı demokrasi değil ırkçılıktır. Ne zaman toprağa mayından başka bir şey döşeyeceğiz. Durun, arkanıza bakın, neden diye sorun.

Gençay Gürsoy (Türk Tabipleri Birliği eski başkanı) : Başbakan, "bizden iyi niyet beklemesinler" diyerek niyetini belli etti ve ölümleri teşvik etti. Bu olayda da bundan sonrasında da sorumluluk Başbakan'a aittir.

Adnan Özyalçıner (şair): Olanlar siyasi bir provakasyondur. İktidar özgürce türkü söylemeyi düğümledi. Aydınların buna dur deme zamanı çoktan geldi de geçiyor. İnsanların düşüncelerini ve türkülerini özgürce haykırabilmeleri için buradayız.

Gülsüm Cengiz (şair): Yüzyıllardan beri gelen Türk-İslam sentezi ırkçılığı çocukların kitaplarına, masallarına, tekerlemelerine sinmiştir. Sanatçılar olarak biz ırkçılığa karşı barış için daha çok dans, şiir, oyun üretmeliyiz.

Hüseyin Karabey (yönetmen): O konserde yuhalayanlar bir avuç insan değil, salonun üçte ikisiydi. Orta ve üst sınıf ırkçılığını açıkça deklare etti. Bundan sonra barış gelse de en büyük sorun ırkçılık olacak.

Züleyha (şarkıcı): Birçok konserimde Kürtçe söylememem için uyarılıyorum. Artık kimseden uyarı almak istemiyoruz; her dilde söylemek istiyoruz.

Aynur'a destek vernmek için 21 Temmuz'da saat 19:00'da Tünel'den başlayacak"Barışalım Yeter" yürüyüşü yapılacak.

Aynur ile dayanışanlar

Adnan Özyalçıner, A. Alben Altunç, Ayça Damgacı, Aynur Uluç, Ayşenur Kolivar, Attila Durak, Ayla Yılmaz, Balçiçek İlter, Banu Güven, Baran Kılıç, Barış İçin Sanat, BerfinZenderlioğlu, Birol Topaloğlu, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu, BGST-KardeşTürküler, Cem Mansur, Cemil Güntepe, Cezmi Ersöz, Çıplak Ayaklar Kumpanyası, Derviş Zaim, Derya Alabora, Derya Durmaz, Efkan Şeşen, Erbatur Çavuşoğlu, Erdal Bayrakoğlu, Erdal Güney, Emin Şir, Esmeray, Eşber Yağmurdereli, Ferhat Tunç, Gencay Gürsoy, Gülen Babalık, Gülsüm Cengiz, Gülsüm Soydan, Hakan Tahmaz, Gülten Kaya, Halil Ergün, Hatice Aslan, Hicri Izgören, Hakan Gürel, Hikmet Akçiçek, Hüseyin Karabey, İclal Aydın, İlkay Akkaya, Jülide Kural,Kayuş Çalıkman, Koray Çalışkan, Lale Mansur, Leman Sam, Mahir Karayazı, Marsis, Mazlum Çimen, Mezopotamya Kültür Merkezi/Navenda Çanda, Mezopotamya, Mehmet Ali Alabora, Mehmet Esen, Mehmet Yüksel, Metin Boran, Mirza Metin, Mor ve Ötesi, Muhsin Kızılkaya, Mustafa Avkıran, Murat Meriç, Murat Batgi, Murat Saraçoğlu, IMese Yaşın, Mesimi Aday, Nesrin Cavadzade, Nevzat Çelik, Nevzat Karakış, Nilüfer Akbal, Nuray Sancar, Orhan Alkaya, Osman Sonant, Övül Avkıran, Özgün Bulutk, Özlem Taner, Özcan Alper, Pelin Batu, Ragıp İncesağır, Redd, Refika Kadıoğlu, Sabahat Akkiraz, Şebnem Sönmez, Selim Atakan, Sema, Sennur Sezer, Seray Şahiner, Serra Yılmaz, Servet Kocakaya, Sevan Ataoğlu, Sevinç Özgen, Sezai Sarıoğlu, Sezen Aksu, Sırrı Süreyya Önder, Şenol Morgül, Taner Koçak, Tatavla Keyfi,Taner Öngör, Tülin Özen, Uğur Yücel, Ülkühan Zekioğlu, Yasemin Göksu, Yaşar Kurt, Yamaç Okur, Yavuz Bingöl, Yılmaz Erdoğan, Yücel Tunca, Zeycan Alkış, Zeynep Özbatur, Züleyha. 

kaynak.Bianet