Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Dem Sala Dawi’ye Yoğun İlgi

Derneğimiz ünlü yönetmen kazım Öz’ün son uzun metrajlı filmi olan ve bizzat yöremizi ,yaşantımızı  konu alan yapıtı “Demsala Dawi” (Son Mevsim-Şavaklılar)ı Almanya’nın üç ilinde izleyicileri ile buluşturdu.

İlk olarak 25 Aralık’ta Stuttgart’ta gösterilen filme ilgi bir hayli yoğun oldu, 350 kişinin izlediği filmde küçük bir kokteylle birlikte birde derneğimizi ve köyümüzü tanıtan bir sinevizyon gösterimi gerçekleştirdik,Dernek Başkanı Ayfer Ber film ve dernek çalışmaları hakkında izleyicileri bilgilendirerek bu filmin gösteriminde derneğimize katkılarını esirgemeyen kurum ve esnaflara teşekkür etti.Film sonrasında izleyiciler yönetmen Kazım Öz’le film üzerine sohbet ederek çeşitli sorular sordular.Kürmeşli gençlerde kazım Öz’ü yalnız bırakmayarak kendisine birde çiçek sundular.

Filmin ikinci ayağı olan Düsseldorf’tada ilgi bir hayli yoğun oldu, çift seyans halinde gerçekleştirilen gösterimlerde izleyicilerin şavaklıların doğayla yaşam arasındaki zorlukları,hayvanlarla olan bağlılıklarını, bizzat kadınlarımızın yaşadıkları zorlukları beyaz perdeye yansıtma anlamında oldukça başarılı bir yapıt olarak göze çarptı ve film sonrası edinilen düşüncelerden de ortaya konuldu.Düsseldorf’ta organizasyonu derneğimizi adına gerçekleştiren 2. Başkan Haydar İltimur,gelen konuklarımızı selamlayarak orada bu filme katkı sunan esnaf,birey ve kurumlara teşekkür etti.

Filmin 3. Ayağı ve son durağı Wiesbadan oldu.Burada da tıpkı diğer bölgelerde olduğu gibi filme bir hayli ilgi yoğun oldu.Aynı anda iki salonda birden gösterilen film öncesi Cemil Koçgün,Dilan ve Ali izleyicilere birde müzik ziyafeti sundular. Buradaki organizyonu derneğimiz adına gerçekleştiren sayın Mehmet Yılmaz izleyicileri selamlayarak çalışmalar hakkında kısaca bilgilendirme yaptı.Filmin sunumunda katkı sunan çeşitli kurum ve kuruluşlara esnaflara ve bireylere teşekkür etti.Dernek başkanımız Ayfer Ber’de diğer bölgelerde olduğu gibi burada derneğimizi ve önümüzdeki çalışmaları içeren bir konuşma yaptı.

Kurmeş derneği olarak değerli Yönetmen Kazım Öz’ün bizleri kırmayarak bu etkinliği gerçeleştirmemize bizzat katılarak 3 gün boyunca bizlerle olmasından dolayı kendisine kurum olarak teşekkür edereken MKM çalışanlarına ve bu filmin yapımında emeği geçenlerede burada özellikle kurumumuz adına teşekkür etmeyi bir görev biliyoruz.

Filmin çalışmalarında   Yönetim Kurulu ve üyelerimizin göstermiş olduğu sorumluluk ve görev anlayışı derneğimiz adına ayrıca sevindirici ve gelecek projelerin gerçekleştirilmesi açısında umut verici oldu.Filmin sunumunda yaşadığımız bir takım aksaklılar(Teknik) oldu fakat bunlar anında giderilerek izleyicilerin filmi rahat izlemeleri sağlandı.Bizlere özellikle Stuttgart’ta katkı sunan(Ses cihazları ve Biemer-Projektor)Sindelfingen Erternasyonal derneğine ve yönetimine kurumuz adına sitemiz vasıtasıyla tekrardan teşekkür ediyoruz.

Film sonrası derneğimize bir açıklama yapan Kazım Öz, bu gösterimlerde emeği geçen başta Kurmeş Derneğimiz olmak üzere herkese teşekkür etti.Kurumların bu tür kültürel faaliyetleri proğramlarına alarak faaliyet yürütmeleri gerektiğini önünümzdeki dönemlerde  de bu dayanışmaların devam etmesi için bizlerinde elimizde gelen yardımı esirgemeyeceğimizi , film çekimlerinin zorluklarına ve yaşanılan sıkıntılarada değindi.Bugünkü dayanışmanın kendileri için büyük bir önem arzettiğini vurgulayarak “Bahoz” ve yeni projelerinde gösterilmesi noktasında mutlaka çalışma yürütmemiz gerektini belirtti.

Film Gösteriminde cekilen resimlere asagida bakabilirsiniz